Akadálymentes verzió

Eseménynaptár

HKSzeCsPSzoV
             1
 2  3  4  5  6  7  8
 9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
További események

Hasznos linkek:



 








NYERTES PÁLYÁZATOK:





 





 

  

           



 
Pályázat keresése: 

2014.06.23 10:05Vízminőség ellenőrző rendszer épült ki

 2011-ben négy település összefogott, hogy a Környezet és Energia Operatív Program keretén belül a települések tiszta ivóvizének megőrzésért megtegyék az első és legfontosabb lépést. Alsónémedi, Bugyi, Kakucs és Örkény települések területén több, mint 115 millió forint uniós támogatásból megtörtént a sérülékeny vízbázisok felmérése, kutató, ellenőrző vizsgálatokat végeztek, és 2014 májusára kiépült egy korszerű, uniós normáknak megfelelő Monitoring Rendszer, mely folyamatosan ellenőrzi a térségben a felszín alatti vizek állapotát. A projekt záró rendezvényét 2014. május 27-én tartották.

2014. május 27. - Az Önkormányzatok mindegyike önálló helyi vízbázissal és vízmű teleppel rendelkezik, amelyek üzemeltetését a Dabas és Környéke Vízügyi Kft látja el. Alsónémedi két termelő és egy tartalék, Bugyi négy termelő, Kakucs két termelő és végül Örkény három termelő és két tartalék kúttal oldja meg vízellátását a felszínalatti üledékes homokrétegek megcsapolásával. A Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság nyilvántartása alapján a települések vízbázisa sérülékenynek minősített, ami azt jelenti, hogy a felszíni szennyeződésekkel szemben a talaj természetes védőrendszere korlátozottan képes védelmet nyújtani. Hogy mekkora problémát okoz ez ma vagy okozhat 50 év múlva, ennek feltárására uniós forrásból ellenőrző kutakat fúrtak, vízmintákat vettek és laborvizsgálatokat végeztek. Az első adatok sajnos beigazolták a korábbi feltételezéseket, a szennyeződések, elsősorban szulfát, nitrit, nitrát, vas és mangán a talajvízben már szétterjedt, bár eloszlásuk közel sem egyenletes. Egyedül a Bugyi területén található 1-es számú vízadó kút esetén mértek kissé határérték feletti arzén értékeket, ahol azonban a megfelelő arzénmentesítési technológiát már kiépítették.

Biztonságban az ivóvizünk
Mind a négy település esetében a talajvíz a csatornázást megelőző települési szennyvízszikkasztások miatt nitráttal és szulfáttal szennyezett. Kakucson még a friss szerves szennyezésre utaló nitrit is megjelenik a régi hulladéklerakó áramlási zónájában. Ezért a szakemberek azt javasolják, hogy az ásott lakossági kutak vizét sem emberi, sem állati fogyasztásra ne használják.
A vezetékes ivóvizet adó vízadó rétegekben határérték felett jelenik meg a rétegeredetű, tehát nem felszíni szennyezésre utaló vas-mangán, amelynek azonban előzőekkel szemben nincs toxikus hatása. Ezek a rétegvizek általában jó minőségűek, felszíni eredetű szennyezéstől mentesek. A vizsgálatok igazolták, hogy a magasabb vastartalom a fogyasztók számára problémát okozhat azzal, ha elszínezi a szaniter berendezéseket vagy az edényeket, de az egészségre teljesen ártalmatlan.
A kutatási eredmények alapján az elkövetkező 50 éves periódus tekintetében a szakemberek meghatározták a települési vízművek termelő kútjai körül a védőidom határait, ahol a területhasználatot fokozottan ellenőrizni fogják. A vízműves rétegek kiváló vízadó képessége miatt a védőidom nem a felszín felé, hanem horizontálisan kiterjedtebb, ezért nem érinti a szennyezett talajvíztartó rétegeket.

A vizsgálatok kimutatták, hogy a vízmű kutak térségének környezetterhelése az archív kommunális szennyezés miatt jelentős, ugyanakkor mind a négy vízbázis védhető, biztonságba helyezése egy optimalizált, vízmű kutakra lebontott termeléssel megoldható.
A kiépített monitoring rendszer segítségével nyomon követhető és értékelhető a vízbázis nyomás- és vízminőségi állapota. Megelőzhetőek az ismert és ismeretlen (haváriás) szennyezések káros hatásai, még azelőtt, hogy a szennyezések elérnék a víztermelő kutakat.
Bővebb információ: www.bugyi.hu

Bugyi Nagyközség Önkormányzata
Somogyi Béla, polgármester
Tel.: +36 (29) 547-502 

Geokomplex Kft.
Dr. Deák János, kivitelező
Tel.: + 36 (46) 345-000 

Hatvani Területfejlesztési Iroda Kft.
Hatvani Viktor, projekt menedzser
Tel.: + 36 (30) 45-66-003     



Nyomtatható verzió
Látogatottság: 2520