Kerékpáros fejlesztés Bugyi Nagyközségben
2023. 02. 20.
A Széchenyi Terv Plusz programon nyert 298 millió forint európai uniós vissza nem térítendő 100%-os támogatás segítségével valósul meg Bugyi Nagyközségtől haladva az ócsai út bal oldalán egy kerékpárutas fejlesztés. |
Projekt címe: „Kerékpáros fejlesztés Bugyi Nagyközségben”
Megvalósulás helyszínei: 2347 Bugyi hrsz: 01603/5, 01601/12, 1312/1, 506, 703
Kedvezményezett neve: Bugyi Nagyközség Önkormányzata
A kivitelezés várható befejezése: 2024. december
Az elnyert összeg
segítségével kerékpáros kapcsolat jön létre a falu és a település egyik
legnagyobb munkáltatója között. Az új bicikliút az 52104-es (ócsai) út mellett
vezet majd közel 1,6 km hosszan
kifelé a faluból, a jelenlegi kerékpárút folytatásában.
A jelenlegi pályázat
részeként nemcsak új kerékpárút épül, hanem megújul a jelenlegi rossz műszaki
állapotú kerékpárút is visszafelé egy 770 méteres szakaszban az Új utca sarkáig. A felújítandó szakasz
folytatása lesz a tervezett új kerékpárút.
Közlekedésbiztonsági
elemek és zöldfelület fejlesztés is helyet kapott a projektben, mint pl.
- Okos zebra kiépítése a település központjában meglévő 2 db zebránál
- 1 db sebességmérő elhelyezése
- 1 db elektromos kerékpártöltő kihelyezése
- 1 db fedett 10 férőhelyes kerékpártároló kiépítése a kerékpárút
mellé, a piac bejáratához
- Fák ültetése, méhlegelő kialakítása és madárodúk felszerelése
A projekt célja a településen a fenntartható fejlődés biztosítása, a gépjármű közlekedés terjedésének visszaszorítása, a fenntartható közlekedési módok népszerűsítése, a lakosság igényeinek kielégítése és a kerékpáros infrastruktúra fejlesztése a hivatásforgalmi célú kerékpározás lehetőségének megteremtése.
További információ kérhető:
Nagy András Gábor, polgármester
tel.: +3629547501
A fejlesztés a Széchenyi Terv Plusz program, a TOP_Plusz-1.2.1-21 kódszámú, „Élhető települések” tárgyú felhívás keretében, a Pénzügyminisztérium Regionális Fejlesztési Operatív Programok Irányító Hatóság, mint támogató közreműködésével valósul meg.
Az Élhető települések című felhívásra benyújtott, TOP_PLUSZ-1.2.1-21-PT1-2022-00036 azonosítószámmal nyilvántartott támogatási kérelmünket a Pénzügyminisztérium Regionális Fejlesztési Programokért Felelős Helyettes Államtitkárság vezetője 298 millió forint összegű támogatásra érdemesnek ítélte.
Az elnyert összeg segítségével kerékpáros kapcsolatot hozunk létre a falu és a település egyik legnagyobb munkáltatója között. Az új bicikliút az 52104-es (ócsai) út mellett fog vezetni a Hunland cég bejárójáig.
A kerékpáros infrastruktúra fejlesztése a hivatásforgalmi célú kerékpározás lehetőségének megteremtése. Ez azt jelenti, hogy esélyt szeretnénk adni a lakosainknak, hogy környezetbarát módon, biciklivel járhassanak munkába. Ez a mai, növekvő üzemanyagárak mellett megtakarítást is jelenthet.
A projekt eredményeként közel 1,6 km új kerékpárút épül, az OBO Bettermann cég bejárójától a jelenlegi kerékpárút folytatásában, a Harmincas csatornáig. Azért nem csak a Hunland bejáróig, mert szándékunkban áll a fejlesztést folytatni egy híddal és tovább vezetni a kerékpárutat, hogy a KK dolgozói is járhassanak biciklivel a munkahelyükre. Ehhez újra pályáznunk kell majd, de hiszünk benne, hogy megvalósulhat.
A jelenlegi pályázat részeként megújul az Új utca sarkától az OBO bejáratáig tartó 770 méteres meglévő kerékpárút, mely nincs jó műszaki állapotban, de ezt használják a legtöbben, ezért indokolt egy átfogó felújítás.
Ez a beruházás nem egyszerű bővítés lesz!
A meglévő kerékpáros hálózatunk minőségét is szeretnénk javítani azzal, hogy okosinfrastruktúrát telepítünk. Több közlekedésbiztonsági fejlesztést is tervezünk megvalósítani. Ezek közül a legfeltűnőbb az lesz, hogy két darab okos-zebrát helyezünk el a településen, melyek növelik a gyalogosátkelés biztonságát. Ezek műszaki megoldásának a lényege, hogy mind nappal, mind éjszaka figyelemfelkeltő villogó LED világítás figyelmezteti a járművezetőket az átkelőhelyre az úttest mindkét oldalán, mindkét forgalmi irányban. A nagy és jól látható LED felület nem kápráztatja az autósokat, így nem zavarja a közlekedést. Az okos-zebrákat a településközpontban - a legtöbbet használt gyalogos átvezetésekhez - a Kossuth Lajos utcai és a Teleki utcai átkelőkhöz fogjuk telepíteni.
A fejlesztés keretében kihelyezünk egy új fedett 10 férőhelyes kerékpártárolót a piac bejáratához. Természetesen a kerékpáros infrastruktúrának akkor van értelme, ha a bicikliutak célokat kötnek össze, ezért fordítjuk a figyelmünket az egyik népszerű kerékpáros cél, a piac felé.
Kiépítünk egy elektromos kerékpártöltőt is. A terveinkben az szerepel, hogy a töltő a Március 15-e téren meglévő kerékpártárolóhoz kerüljön elhelyezésre. Ez segítené azoknak a közlekedését, akik rendszeresen járnak busszal, de távolabb élnek a buszmegállótól. Ha a lakosaink elektromos kerékpárral érik el a buszt, a kerékpártárolóban töltőn hagyhatják lezárva a járművüket.
Szükséges-e sebességmérő tábla készülékeket telepíteni az útjaink mellé?
Ma már az az egyértelmű szakmai álláspont, hogy ezek az eszközök hasznosak és lassításra, a sebesség biztonságosabb megválasztására késztetik az autósokat. Ilyen eszközből is elhelyezünk egy újat a pályázat keretén belül.
Szerencsére manapság nem hagyhatók ki a környezetbarát elemek egyetlen fejlesztésből sem - ezért a beruházás magában foglal - fatelepítést és méhlegelő vetést is.
Szeretnénk, ha növekedne a településünkön a kerékpárt fő közlekedési eszközként használók aránya. Ennek köszönhetően csökkenni fog a lég- és zaj szennyezés mértéke és az itt élők általános stressz szintje.
Egy egészségesen élhető, jól használható településhez bicikliút vezet!
Szabó Gábor László